Než se finálně rozhodnete pro koupi, je dobré se na na chvilku zastavit a pokusit se odsunout emoce. Je možné, že už hledáte nějaký čas a máte všeho tak trochu dost. Jednoduše už chcete bydlet. Nebo vás na nemovitosti nadchla jedna konkrétní věc, která prakticky zastínila všechno ostatní. Prostě to musíte mít. Ale není nic horšího, než udělat chybu za několik milionů čistě z rezignace, nebo díky iracionální maličkosti, které samotné bydlení ovlivní jenom z malé části. I když na vás tlačí makléř, vaše touha mít to už za sebou a Bůh ví co ještě, dejte si v klidu poslední kmenovou poradu.

Všechno si sečtěte

Pečlivě si spočítejte všechny náklady. Nejenom hypotéku, ale i náklady na dojíždění, pojištění domácnosti, internet a další pravidelné měsíční náklady. Je možné, že se vám výsledná částka nebude zamlouvat, ale držte se vašich nastavených limitů. Je to moc? Nekupuju. Někdy to bolí, ale nedá se nic dělat.

Pokud to už myslíte opravdu vážně, vyžádejte si další dokumenty, které jdou více do hloubky. Například nabývací tituly k nemovitosti, případné nájemní smlouvy, pokud jsou v bytě nájemci. Pečlivě si prostudujte katastr nemovitostí a danou bytovou jednotku.

Zavolejte kam to jen jde. Nezdají se vám výše záloh na vodu nebo elektřinu? Zavolejte poskytovatelům a ověřte si sazby. Nejste si jistí něčím v okolí? Slibuje vám makléřka, že město plánuje do dvou let vybudovat parkoviště, revitalizovat park nebo novou autobusovou zastávku přímo před domem? Ověřte si to na příslušných místech. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou lidé na úřadech celkem ochotní a možná se dozvíte i jiné zajímavé informace.

Kredity ti budou stačit…

Zkuste smlouvat. Jak už jsem psal, zhruba v 8 z 10 případů se mi podařilo cenu snížit. Překonejte strach, že to makléř „dá rovnou někomu jinému“ a navrhněte výši slevy, kterou byste si představovali. Ideálně žádost podložte argumentem. O tom jak na to, jsem už také psal.

I tak je ale rozhodování do značné míry subjektivní. Je prokázané, že se lidé i u větších investic jako jsou auta a bydlení hodně řídí pocity a šestým smyslem. Tak to prostě je. Nikdo vám nezaručí, že se nespálíte. Pokud se ale budete řídit alespoň základními radami, které jsem popsal, půjdete do toho s klidným srdcem, že jste udělali maximum. Přeji všem šťastnou ruku při výběru vysněného bydlení!

Author

Napište komentář