Konečně jste vyrazili na prohlídku budoucího bydlení. Aby vše proběhlo hladce a odvezli jste si co možná nejvíce informací, doporučuji se pořádně připravit. Na následujících řádkách si projdeme základní check-list toho, na co se zeptat, jaké dokumenty si vyžádat a na co se při osobní prohlídce zaměřit. Vyjdu ze své zkušenosti a napíšu praktické detaily, které můžou ve finále rozhodnout.
Pokud máte v plánu z místa nového bydliště dojíždět do zaměstnání, určitě jeďte na prohlídku veřejnou dopravou. Trasu zvolte tak, jako byste jeli například z/do práce. Pokuste se domluvit si prohlídku i na podobnou dobu, kdy do práce běžně jezdíte. Zjistíte, jak je spoj vytížený a jestli vše navazuje tak, jak jste si to našli v jízdních řádech. Cesta je vždy o něco delší, než na mapách a informace u inzerátů typu „3 minut na zastávku“ bývá také často zavádějící.
Vyrazte z předstihem. V klidu dojděte na místo a prohlédněte si okolí. Pokud máte možnost, tak si projděte společné prostory domu. Podívejte se na nástěnku a zjistěte si název družstva (případně SVJ), které se o bytový dům stará. Vyplatí se udělat fotku a zapsat si IČO – bude to užitečné, ale k tomu až později.
Jakmile dorazíte na samotnou prohlídku, nechte se nejprve provést. Ať makléř mluví jako první, vše vám ukáže a okomentuje. Dělejte si poznámky a možná dostanete odpovědi na některé otázky, které máte připravené. Kompletní check-list si můžete stáhnout pod článkem. V zásadě se budete ptát na dvě oblasti:
Právní a vlastnická stránka
Sem spadají veškerá možná zástavní práva a věcná břemena. Informace o vlastnictví pozemku pod nemovitostí, zatížení nájemní smlouvou, případné váznoucí dluhy, apod.
Faktický stav nemovitosti
Na prvním místě by mělo být vždy ověření, že inzerovaný stav odpovídá skutečnosti. Často bývají u inzerátů starší fotky a pak je to těžší posoudit. Dále se ptejte:
- Jak je nemovitost, ve které se nachází byt stará?
- Jaké jsou v nemovitosti rozvody slaboproudé sítě (přípojka na telefon, kabelovou televizi, internet)?
- Jak jsou stará okna, jaký je typ podlah, zda jsou nově provedeny rozvody elektřiny (pokud byla proveden rekonstrukce), rozvody plynu, vody a elektřiny?
- Jaká je energetická náročnost domu?
- Jaké jsou náklady v rámci pravidelných plateb, jako například fond oprav, poplatky za správu bytového domu, atd.?
- Jaké proběhli v minulosti opravy/rekonstrukce bytového domu a jsou nějaké plánovány v nejbližší době? Plánované rekonstrukce mohou výrazně ovlivnit výši plateb do fondu oprav.
- Jaké vybavení v bytě zůstane?
- Jakým způsobem je řešené topení a ohřev vody?
Dokumenty, které si vyžádat k náhledu
- List vlastnictví
- Stanovy SJV nebo BD
- Přehled hospodaření SJV nebo BD
- Vyúčtování energií za poslední rok (ne pouze výše záloh)
Pokud by vám makléř, či majitel nemovitosti nebyl schopen, nebo ochoten jakýkoliv z dokumentů doložit, určitě zpozorněte. Ti, kteří by chtěli jít opravu do detailu, mohou podle identifikačního čísla osob (IČO) dohledat další podrobnosti přes veřejné rejstříky a najít si další dokumenty. Kromě účetních uzávěrek, kde se dozvíte detaily o hospodaření, jsou zveřejňovány i zápisy z jednání. Takto se mi například povedlo odhalit, že jedna z majitelek bytu v bytovém domě chovala tolik koček, že zápach nešel téměř vydržet. Stížnosti sousedů nepomáhali a nakonec si muselo družstvo odsouhlasit extra výdaj na právníka a sousedku žalovat. A to je věc, kterou po nastěhování opravdu nechcete řešit.