Konečně jste vyrazili na prohlídku budoucího bydlení. Aby vše proběhlo hladce a odvezli jste si co možná nejvíce informací, doporučuji se pořádně připravit. Na následujících řádkách si projdeme základní check-list toho, na co se zeptat, jaké dokumenty si vyžádat a na co se při osobní prohlídce zaměřit. Vyjdu ze své zkušenosti a napíšu praktické detaily, které můžou ve finále rozhodnout.

Pokud máte v plánu z místa nového bydliště dojíždět do zaměstnání, určitě jeďte na prohlídku veřejnou dopravou. Trasu zvolte tak, jako byste jeli například z/do práce. Pokuste se domluvit si prohlídku i na podobnou dobu, kdy do práce běžně jezdíte. Zjistíte, jak je spoj vytížený a jestli vše navazuje tak, jak jste si to našli v jízdních řádech. Cesta je vždy o něco delší, než na mapách a informace u inzerátů typu „3 minut na zastávku“ bývá také často zavádějící.

Vyrazte z předstihem. V klidu dojděte na místo a prohlédněte si okolí. Pokud máte možnost, tak si projděte společné prostory domu. Podívejte se na nástěnku a zjistěte si název družstva (případně SVJ), které se o bytový dům stará. Vyplatí se udělat fotku a zapsat si IČO – bude to užitečné, ale k tomu až později.

Jakmile dorazíte na samotnou prohlídku, nechte se nejprve provést. Ať makléř mluví jako první, vše vám ukáže a okomentuje. Dělejte si poznámky a možná dostanete odpovědi na některé otázky, které máte připravené. Kompletní check-list si můžete stáhnout pod článkem. V zásadě se budete ptát na dvě oblasti:

Právní a vlastnická stránka

Sem spadají veškerá možná zástavní práva a věcná břemena. Informace o vlastnictví pozemku pod nemovitostí, zatížení nájemní smlouvou, případné váznoucí dluhy, apod.

Faktický stav nemovitosti

Na prvním místě by mělo být vždy ověření, že inzerovaný stav odpovídá skutečnosti. Často bývají u inzerátů starší fotky a pak je to těžší posoudit. Dále se ptejte:

 1. Jak je nemovitost, ve které se nachází byt stará?
 2. Jaké jsou v nemovitosti rozvody slaboproudé sítě (přípojka na telefon, kabelovou televizi, internet)?
 3. Jak jsou stará okna, jaký je typ podlah, zda jsou nově provedeny rozvody elektřiny (pokud byla proveden rekonstrukce), rozvody plynu, vody a elektřiny?
 4. Jaká je energetická náročnost domu?
 5. Jaké jsou náklady v rámci pravidelných plateb, jako například fond oprav, poplatky za správu bytového domu, atd.?
 6. Jaké proběhli v minulosti opravy/rekonstrukce bytového domu a jsou nějaké plánovány v nejbližší době? Plánované rekonstrukce mohou výrazně ovlivnit výši plateb do fondu oprav.
 7. Jaké vybavení v bytě zůstane?
 8. Jakým způsobem je řešené topení a ohřev vody?

Dokumenty, které si vyžádat k náhledu

 1. List vlastnictví
 2. Stanovy SJV nebo BD
 3. Přehled hospodaření SJV nebo BD
 4. Vyúčtování energií za poslední rok (ne pouze výše záloh)

Pokud by vám makléř, či majitel nemovitosti nebyl schopen, nebo ochoten jakýkoliv z dokumentů doložit, určitě zpozorněte. Ti, kteří by chtěli jít opravu do detailu, mohou podle identifikačního čísla osob (IČO) dohledat další podrobnosti přes veřejné rejstříky a najít si další dokumenty. Kromě účetních uzávěrek, kde se dozvíte detaily o hospodaření, jsou zveřejňovány i zápisy z jednání. Takto se mi například povedlo odhalit, že jedna z majitelek bytu v bytovém domě chovala tolik koček, že zápach nešel téměř vydržet. Stížnosti sousedů nepomáhali a nakonec si muselo družstvo odsouhlasit extra výdaj na právníka a sousedku žalovat. A to je věc, kterou po nastěhování opravdu nechcete řešit.

Author

Napište komentář