Už si stačí „jenom“ vybrat

Idnes – check. Sreality – check. Bezrealitky – check. A je to! Teď už to tam napadá samo a jenom si vyberu. Tak jednoduché to bohužel nebude. Téměř každý realitní server má vlastního hlídacího psa, který vám po zadání parametrů zasype mail nabídkami. Někdy bohužel i mimo zadané specifikace. Neříkám, že byste hlídací psy neměli používat. Naopak, sám jsem se maily každý den prohrabával (dvakrát). Ale jsou i efektivnější cesty.

Základní nevýhodou hlídacích psů těchto serverů je, že zasílají várku nabízených nemovitostí zpravidla jednou denně. A to je v nelítostném boji s ostatními zájemci většinou pozdě. I s hlídacím psem pak záleží na tom, kdo se v den zveřejnění nové nemovitosti podívá zrovna ve správou chvíli a tím předběhne ostatní. Být první není vždy rozhodující parametr. Ale z mé zkušenosti se k pořadí minimálně v 50% případů přihlíží.

Druhý problém nastává, pokud byste chtěli vytvořit složitější podmínku. Například požadavek na zasílání bytů v Praze s cenou do 5 milionů a zároveň bytů ve Středočeském kraji do 4 milionů vám bohužel neprojde. Budete nucení díky rozdílné ceně vytvořit dva hlídací psy zvlášť a udělá vám to v mailu zmatek.

Skvělým řešením, jak se dostat k zrovna zveřejněné nabídce co nejrychleji, je server Realitnipes.cz. Ten projíždí realitní servery každých 10 minut. Nevýhodou je, že nepokrývá dva ze tří výše zmíněných nejznámějších serverů a to Idnes.cz a Sreality.cz. I tak je to ale skvělý doplněk, které ne každý využívá.

Není to jenom o realitních serverech

Váš první krok by měl vždy být na samotné weby realitních kanceláří. Za zveřejnění na realitních serverech se samozřejmě platí, a proto se jako první objeví nabídky na mateřských stránkách realitky. Ty menší tyto servery ani nevyužívají. A tady leží příležitost. Existuje celá řada malých realitek, které fungují pouze lokálně. Například pro určitou městkou část Prahy, nebo pro Kralupy nad Vltavou a okolí. Pravda, jejich weby často vypadají jako splácané v grafice pro Windows 98, ale svůj účel splní. A pokud máte vytipované určité pevné lokality, které jsou pro vás prioritní, určitě se po nich koukněte.

Většinu velkých realitek všichni znají. Objevuje se tam nejvíce nemovitostí, ale zároveň se na nich potkává největší množství zájemců. Proto doporučuji projít si i ty méně známé. Seznam těch, se kterými jsem pracoval já, najdete na konci článku.

Samotnou kapitolou je web Bezrealitky.cz, případně obecně nákup bez zprostředkovatele. Ano, můžete ušetřit nemalé peníze (provize realitek se běžně pohybuje mezi 3 – 6 %), ale má to i druhou stránku. Ceny samotných majitelů bývají velmi často přestřelené. Speciálně v dnešní poptávce. Proto buďte při jednání přímo s majitelem opatrní. Realitky (aspoň ty seriózní) mají často již ověřená základní fakta a náležitosti. Nemělo by se vám tedy stát (nebo vás aspoň upozorní), že někdo vlastní dům, ale už ne pozemek pod ním. Že majitel dluží platby do SVJ nebo družstvu a ty pak přechází na nového majitele. Nebo vám nezatají jiné detaily, které se složitěji zjišťují. Realitky také poskytují základní právní servis a provedou vás celým nákupním procesem a jeho náležitostmi. Pokud s tím nemáte zkušenosti, nebo to nechcete řešit, nemusíte se starat o věci jako právní úschovny, tvorbu kupních a rezervačních smluv, placené výjezdy z katastru nemovitostí a spoustu dalších věcí. Ve finále ale záleží samozřejmě na vás. 5 % z kupní ceny přeci jenom není zanedbatelná částka.

3 rady na závěr:
 1. Přednostně volejte. Realiťáci jsou zahlceni a mail snadno zapadne. Sami se pohybují hodně v terénu a maily kontrolují maximálně jednou denně. Telefon mají ale u sebe pořád. Pokud na něco narazíte večer v posteli, pošlete poptávku. Druhý den hned ráno zavolejte a odkažte se na mail, nebo vyplněný formulář.
 2. Vytvořte si Excel s přehledem všech nemovitostí a realitních makléřů, které jste kontaktovali. Držte v něm jména, telefonní čísla a adresy. Vyhnete se zmatkům s dohledáváním kontaktů mezi záplavou neznámých čísel a lovením adres ve zprávách. Navíc budete mít přehled o tom, jak si vedete a můžete porovnávat nové nabídky s těmi, které jste zvažovali již dříve.
 3. Navažte vztah s makléři. Tentokrát to neklaplo? Nevadí, zmiňte se, že se vám s ním dobře spolupracovalo a poproste, jestli by vás nemohl kontaktovat, pokud se opět něco podobného objeví. Ideálně pokud si vás zanese do interního systému. Pak budete mít přístup k nabídkám jako první.
Seznam méně známých realitek:
 • Realhit.cz
 • Ceskereality.cz
 • Dobre-nemovitosti.cz
 • Domybytypozemky.cz
 • Eurobydleni.cz
 • Expertreality.cz
 • Hyperreality.cz
 • Rajrealit.cz
 • Reality.cz
 • Realitnitrznice.cz
 • Realitymix.cz
 • Viareality.cz
 • Videobydleni.cz
Author

Napište komentář