Myslete dopředu!

Než se pustíte do samotného hledání, stanovte si parametry, kterých se budete držet. Překvapující, já vím! Nicméně před tím, než začnete obrážet první nemovitosti, zmapujte si nabídku. Pomůže vám to vykrystalizovat pohled na to, co opravdu chcete a co je pro vás dostupné. Zjistíte, jak se pohybují ceny a jestli přeci jenom ještě hledání neupravíte. Pokud chcete začít aktivně hledat bydlení na jaře, začněte pokukovat už v zimě. Všechno si v klidu promyslete a připravte se na ostrou fázi.

Kromě základních parametrů, jako jsou cena, velikost, dispozice apod., je dobré myslet i na to, jak budete pracovat s případným dojížděním ve smyslu dopravního prostředku. Zvažte náklady a (ne)výhody dojíždění. Můj osobní favorit je vlak. Nesnáším řízení po Praze a představa hodin strávených v kolonách mě naprosto děsila. Při řízení člověk už nic dalšího kromě telefonátů nevyřídí a do práce jsem pravidelně dorazil „přednasraný“ z kolon a pražských řidičů. Osobně vím i o několika generálních ředitelích velkých mezinárodních firem, kteří bydlí za Prahou a do práce jezdí dobrovolně vlakem. Ráno si v klidu přečtou noviny, vyřídí první maily a připraví se na ranní porady bez toho, aby vzteky rozkousali volant na magistrále, nebo obvolávali účastníky prvních schůzek, že budou mít zpoždění. Ale i vlak má svoje nástrahy. Je dobré si zjistit, jestli nejsou na vaší budoucí trase např. častá zpoždění. 30 minut na „Masaryčku“ může v jízdním řádě vypadat fajn. Když ale vlak jede po trase rychlíků, které mají přednost před příměstskými vlaky, což způsobuje třikrát do týdne půlhodinové zpoždění, je to na průstřel hlavy. Proto včas a důkladně promyslete čím a jak dlouho chcete jezdit do práce. Zvažte výhody auta, vlaku, autobusu a náklady s nimi spojené. Vytvoříte si akční rádius, ve kterém můžete začít hledat.

Musím dojíždět každý den?

Pokud budete ochotní, nebo nucení dojíždět delší dobu, proklepněte si v práci možnosti home officu. Momentálně je práci z domova díky zkušenostem kolem COVID-19 nakloněno čím dál více firem, které si vyzkoušeli, že to může fungovat. Není nic jednoduší, než prostě nedojíždět a pracovat pár dní z domova. To, co vám začne užírat čas ještě před dojížděním, bude čtení stanov bytových družstev, hospodaření SVJ a podobných mnohastránkových dokumentů. Je to nudná nezáživná věc a pokud máte někoho z rodiny, kamarádů nebo známých, kdo tomu aspoň trošku rozumí a je ochotný vám pomoci, domluvte se s ním dopředu. Ušetří vám to ve finálně hodně času.

Máte vyřešené financování? Řekněte to!

Samostatná kapitola je financování. Nechci se teď pouštět do všech možností, jak zafinancovat vlastní bydlení. Pravděpodobně každý, kdo podobnou situaci řeší, má vymyšlené, jak ho zaplatí. To co chci zmínit je, že cokoliv co si můžete vyřešit dopředu, opravdu udělejte. Typickým příkladem je možnost předschválení hypotéky. Banka vám na základně vaší situace může za určitých podmínek předschválit půjčku. To je pak dobré zmínit na samotné prohlídce, kde otázka financování vždycky padne. Osobně se nám stalo, že jsme byli preferovaní zájemci právě proto, že jsme měli předschválenou hypotéku. Makléři i majitelé jsou rádi, že jednají s někým, kdo to myslí vážně a kdo nebude od nákupu odstupovat jenom proto, že mu banka zamítla financování.

Veškerá příprava směřuje k tomu, abyste byli schopni co nejrychleji reagovat na konkrétní nabídku, která při hledání přijde. Můžete se vsadit, že na vás bude realitka nebo majitel tlačit, abyste se rozhodli co nejdříve a vysvětlovat vám, že má celou řadu dalších zájemců. A nemusí lhát. Osobně jsem se setkal s tím, že na prohlídku jednoho bytu v Praze přišlo v rozmezí 2,5 hodiny celkem 80 lidí. Pokud budete připravení, můžete se už na prohlídce zeptat na důležité věci, které jste si dopředu našli v katastru nemovitostí. Ujistíte makléře, že máte promyšlené a ideálně předschválené financování. A pokud po projetí vašeho check-listu, který budete mít sebou nenarazíte na žádný problém, můžete rovnou zmínit váš vážný zájem s tím, že když se neobjeví něco zásadního v listu vlastnictví, nebo ve stanovách, můžou s vámi počítat. Hned se na vás budou dívat jinak a brát vás jako vážné zájemce.

Author

Napište komentář